https://kupmeble.pl/biurka-drewniane

Blu-Ray to najnowszy z dotychczas wymyślonych formatów napędu optycznego, który po części zastąpił format DVD. Dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera do zapisywania danych, płyty charakteryzują się większą pojemnością niż standardowe nośniki DVD. Warto zauważyć, że niebieskie światło lasera charakteryzuje się krótszą długością – wynosi ona bowiem około 405 nanometrów, co stanowi dużą różnicę względem 650 nanometrów lasera czerwonego. Powszechnie w użyciu znajdują się jednowarstwowe modele płyt, zdolne pomieścić 25 Gigabajtów danych oraz płyty dwuwarstwowe o dwukrotnie większej pojemności.

Nad opracowaniem technologii Blu-Ray pracowały dwie firmy: Sony oraz Philips. To właśnie płyty tych dwóch marek są więc dostępne na rynku. Swoje powstanie Blu-Ray zawdzięcza jednak japońskiemu wynalazcy Shūji Nakamurze, który wynalazł prototyp niebieskiego lasera – wydajną niebieską diodę. Laser, który skonstruował cztery lata później, miał jednak sporo defektów, które wpływały niekorzystnie na generowanie większej mocy.

Kluczem do sukcesu okazało się skorzystanie z odpowiedniego szafirowego podłoża – to ono umożliwiło rozpoczęcie masowej produkcji.