Czym są choroby cywilizacyjne?

http://www.ziemovit.pl/poradnik/nawozenie-trawnika-co-warto-wiedziec rehabilitacja w luboniu http://www.fizjo-forma.pl/rehabilitacja.html sprawdź naszą dokładną ofertę

W kontekście zdrowia milionów ludzi na świecie oraz poważnych wyzwań, z którymi musi sobie radzić medycyna, warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniu chorób cywilizacyjnych. Słyszymy o nich całkiem sporo, ale nie zawsze umiemy precyzyjnie określić, o co konkretnie chodzi. Tymczasem są to przypadłości coraz powszechniejsze w każdym zachodnim społeczeństwie.

Polska nie stanowi pod tym względem wyjątku, a z pewnych przyczyn może nawet znajdować się w gorszym położeniu niż szereg innych państw. Czym więc są choroby cywilizacyjne? Generalnie są to przypadłości, które występują powszechnie na świecie i w wyniku których wskaźniki śmiertelności wyraźnie idą w górę. Lista takich chorób jest dość długa, ale trzeba też podkreślić, iż do tej pory nie powstała żadna uniwersalna klasyfikacja.

Oznacza to, że pojęcie jest na poły medyczne, a na poły publicystyczne. Istnieje jednak pewna jednomyślność w zakresie tego, które choroby na pewno można zaliczyć do cywilizacyjnych. Wymienia się tu przede wszystkim nowotwory oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego.