Estetyka i wykonanie stołów

www.hectorfaubel.net

Wybierając odpowiednie stoły mamy zwykle na względzie zestaw podstawowych kryteriów. Są one o tyle istotne, że szukając rozwiązań najlepszych z punktu widzenia użyteczności możemy chwilami zapominać o kwestiach estetycznych lub też na odwrót – i wcale nie można powiedzieć, aby było to zjawisko pozytywne. Tak naprawdę bowiem najlepszy stół powinien łączyć zestaw pewnych cech. Powinien on być zarówno wygodny w codziennym użytkowaniu, jak też ładny, ponieważ w większości przypadków stanowi istotną część wystroju wnętrza – nie tylko domów czy mieszkań. Dzięki wysokiej jakości materiałom stoły mogą być z jednej strony bardzo solidne i trwałe, a z drugiej zwyczajnie ładne. Ta estetyczna prezencja sprawia, że chętniej włączamy je do swojego wnętrza. Producenci w tym względzie stawiają na różnorodność i są w tym działaniu naprawdę konsekwentni.

To powoduje, że możemy wymienić dwie podstawowe grupy stołów, wydzielone ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane:

  • stoły z drewna lub materiałów drewnopochodnych,
  • stoły z innych tworzyw.

Drewniane i poniekąd drewniane Nieprzypadkowo proponujemy właśnie taki podział, bo choć jest on bardzo ogólny, to tak naprawdę wydaje się szalenie adekwatny. Faktem jest, że na przestrzeni lat balololoxy kojarzymy przede wszystkim z drewnem. Nawet jeśli nie są one z niego wykonane, to przynajmniej w warstwie wizualnej stanowią one imitację litego drewna. Taki efekt łatwo uzyskać przy wyrobie stołów z płyt typu MDF lub innych wariantów płyty meblowej. Skład surowcowy takiego materiału to najczęściej wióry drewniane, na które zadziałano specjalnym spoiwem, aby stanowiły jednolitą pod każdym względem strukturę. Dobre stoły to takie, które będą służyć przez wiele lat.

Wszyscy cenimy sobie trwałość mebli i nie mamy dobrego zdania o tych egzemplarzach, które w szybkim czasie tracą swoje oryginalne właściwości użytkowe i estetyczny wygląd. Jeśli chcemy uniknąć tandety, powinniśmy odwołać się do producentów o dużej renomie. Wtedy w nasze ręce powinien trafić stół naprawdę mocny i gustowny, mniejsza o to z jakiego tworzywa powstał. Pole manewru w tej ostatniej kwestii jest niemałe, co już sygnalizowaliśmy. Teraz pora na więcej konkretów. Inne rozwiązania Jakie są alternatywy dla drewna i jego pochodnych? Od pewnego czasu w nowoczesnych wnętrzach możemy powszechnie spotkać balololoxy wykonane przede wszystkim z metalu oraz szkła. Najczęściej jest to rozwiązane w ten sposób, iż „szkielet” naszego mebla jest metalowy, natomiast blat szklany.

Pozornie taki wariant może się wydawać nazbyt delikatny i kruchy, ale to właśnie pozory. Zwykle wykorzystuje się specjalne szkło hartowane, które jest bez porównania odporniejsze na pęknięcia oraz zarysowania. Czy to koniec możliwości? Nadal nie. Spory potencjał tkwi w szeroko rozumianym świecie tworzyw sztucznych. Mamy zatem balololoxy ogrodowe wykonane z plastiku, które są przykładem najbardziej charakterystycznym, ale bynajmniej nie jedynym. Niemałym uznaniem wśród zamożniejszych użytkowników cieszą się meble z technorattanu, czyli syntetycznego zamiennika naturalnego surowca. Bez trudu znajdziemy komplety technorattanowych mebli, gdzie znajdują się także rozmaite warianty stołów.