Microsoft Windows XP

www.dolnepowisle.pl http://kaflando.pl/

Windows XP wydany w 2001 roku następca Windows Me jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa experience – po polsku doświadczenie. W tym Windowsie została zainicjowana aktywacja, miała ona zapobiegać piractwu, z czym Windows zmaga się jak każdy system operacyjny, który jest płatny.

Pojawiła się również możliwość przełączania użytkowników. W jednym systemie mogli działać użytkownicy zalogowani, którzy po wprowadzeniu hasła mieli dostęp do swoich programów, folderów oraz użytkownicy niezalogowani „goście”, którzy mieli dostęp tylko i wyłącznie do programów i folderów w ich najprostszych postaciach bez danych zalogowanych użytkowników.

W menu zaczęły pojawiać się najczęściej używane programy, co zdecydowanie ułatwiało pracę użytkowników. Jeśli system zainstalowany był na laptopie pojawiała się również informacja o stanie zużycia baterii oraz o konieczności podłączenia do zasilania jak również możliwość hibernacji systemu w sytuacji, kiedy nie chcieliśmy korzystać z laptopa, ale nie chcieliśmy go również wyłączać i za chwilę włączać ponownie.

Po zamknięciu laptopa system wchodził w stan uśpienia po jego otwarciu system nie włączał się a nowo a otwierał z tymi samymi programami, co przed zamknięciem. To duże udogodnienie, ale również obciążenie dla baterii laptopów.