Na czym polega wertykulacja i aeracja trawnika?

Zadbany trawnik musi być regularnie koszony, podlewany i nawożony. Nie są to jednakże jedyne zabiegi, jakim należy go poddawać, by murawa cieszyła oko gęstą, soczystą zielenią. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest wertykulacja. Polega ona na wykonaniu pionowych nacięć darni, dzięki czemu usuniemy martwe źdźbła traw.

W ten sposób ułatwimy wzrost młodym liściom i trawnik będzie rósł szybciej i gęściej. Wertykulację przeprowadza się raz w roku, wczesną wiosną, po pierwszym skoszeniu trawy. Do jej wykonania posłużą specjalne grabie ogrodnicze o ostrych zębach lub ręczny wertykulator. Na dużych powierzchniach sprawdzi się wertykulator mechaniczny (elektryczny lub spalinowy).

Po zabiegu należy dokładnie wygrabić trawnik, usuwając martwe źdźbła. Inny ważny zabieg to aeracja czyli napowietrzanie. Jest szczególnie przydatna na intensywnie używanych trawnikach. Polega na wykonaniu otworów w podłożu w celu rozluźnienia gleby i ułatwienia wnikania w nią powietrza, wody i nawozów.

Aerację wykonuje się ręcznie, przy pomocy wideł lub walców z kolcami, bądź (na większych powierzchniach) aeratorem mechanicznym. Najlepiej przeprowadzać ją dwa razy do roku – wiosną oraz późnym latem.