Nagrywarka CD/DVD

do kuchni tapety tapety kuchenne poznań salon z tapetami do kuchni firanki do pokoju

W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta z nośników, takich jak płyta CD czy DVD. Praktyczniejsze wydają się te drugie, ponieważ na nich mieści się zdecydowanie więcej informacji.

Aby jednak móc na nie przenieść dane z komputera czy jakiegokolwiek innego urządzenia, potrzebny jest odpowiedni napęd optyczny, a mianowicie stosowna nagrywarka. Nagrywarka, jak sama nazwa wskazuje, służy do nagrywania, czyli zapisywanie żądanych informacji na wybranym nośniku – w tym wypadku płycie CD bądź DVD.

Zapis odbywa się w systemie zerojedynkowym, to znaczy, że specjalny laser najpierw wytłacza specjalną ścieżkę, by na niej umieścić zera i jedynki (w taki sposób zostają zakodowane informacje). Warto wiedzieć, że kiedy taki nośnik jest odczytywany w tym samym lub innym urządzeniu, napęd dostrzega jedynki dlatego, że jako ciemne punkty nie odbijają światła.

Nieco inaczej wygląda sam zapis w przypadku płyt wielowarstwowych oraz rzadko stosowanych płyt DVD-RAM. Szybkość płyty, wirującej w kieszeni napędu, musi być taka sama, by odpowiednio zapisać dane.