Napęd optyczny

brodziki natryskowe monitoring ip

Niemal w każdym komputerze, poza mniejszymi rodzajami laptopów (głównie chodzi o netbooki) znajduje się napęd optyczny. Jest to specjalne urządzenie, które pozwala na odczytywanie informacji, zapisanych na określonych nośników.

Dekodowanie danych następuje przy pomocy czerwonej wiązki lasera, która posiada długość 650 nanometrów. Niektóre z napędów optycznych, takie jak nagrywarki, mają też możliwość zapisywania danych na konkretnych nośnikach optycznych.

Napęd optyczny składa się z kilku stałych elementów. Są to: talerz, na którym umieszcza się płytę, napędzający ją silnik, ramię z laserem oraz soczewką, drugi silnik, wprawiający w ruch ramię, a także cały złożony mechanizm, napędzający ramię.

Wśród powszechnie używanych napędów znajdują się między innymi napęd DVD-ROM (przeznaczony do płyt DVD), napęd CD-ROM (czytanie płyt CD) oraz combo Blu-Ray (jest to pewna odmiana nagrywarki DVD, która posiada zdolność odczytywania wiadomości, zawartych na nośnikach Blu-Ray, czyli w formatach BD-R, BD-RE, BD-ROM).