www.kobiecyswiat.com.pl https://hurtmedyczny.pl/pl/c/Narzedzia-zabiegowe/512 nowoczesne wanny wolnostojące

Mało kto wie, że jedną z popularniejszych chorób zakaźnych jest opryszczka. Jest ona wywoływana przez wirus Herpes Simple 1 (HSV 1) i występuje pod postacią niewielkich pęcherzyków, które są zauważalne na powierzchni skóry chorego. Warto zauważyć, że nosicielami tego wirusa jest około 90 % społeczeństwa. Nigdy nie wiadomo, kiedy wykwit pojawi się po raz pierwszy a to, że nie wystąpił przez długi czas, wcale nie oznacza, że dana osoba nie jest nosicielem. U niektórych kobiet opryszczka może się ujawniać przy każdej miesiączce. Najbardziej zaraźliwa okazuje się ona wówczas, gdy pęcherzyk jest jeszcze napełniony płynem, ponieważ to właśnie w nim znajduje się wirus.

W momencie, gdy pęcherzyk zaschnie, dana osoba przestaje zarażać. Opryszczka jest raczej niegroźna, a wykwit utrzymuje się nie dłużej niż dziesięć dni. Mimo wszystko, trzeba uważać, by nie doszło do powikłań. Jednym z nich może być zapalenie rogówki, spowodowane dotykaniem oka tą samą ręką, którą dotykało się pęcherzyka bez uprzedniego jej zdezynfekowania. Zdarza się też, choć bardzo rzadko, że opryszczka atakuje opony mózgowo-rdzeniowe, a jej wczesna forma przypomina nieco objawy grypy. Kiedy pojawi się opryszczka, warto odwiedzić lekarza.

Oczywiście, na rynku istnieje wiele środków, pomagających pozbyć się pęcherzyków, sprzedawanych zresztą bez recepty, jednak specjalista będzie lepiej wiedział, co w danym przypadku okaże się skuteczniejsze.