Rola nasłonecznienia

ziemia do drzew iglastych białe komody https://ciechagro.pl/pl/produkty/srodki-ochrony-roslin/zaprawy-nasienne

Czynnik, bez którego żadna roślina rozwinąć się nie może to słońce. Nie obejdą się bez niego zarówno kwiaty, jak i rośliny jadalne – w tym warzywa. Jeśli chcemy uprawiać je w ogrodzie, powinniśmy zwrócić uwagę na to jak pada słońce.

Niektóre działki są ulokowane w nasłonecznionych miejscach i to optymalne warunki. Problem pojawia się, jeśli ogród jest mocno zacieniony. Jest tak w przypadku ogrodów porośniętych dużą ilością drzew lub gdy teren znajduje się w otoczeniu ścisłej zabudowy.

Wówczas efektywna uprawa warzyw czy owoców jest praktycznie niewykonalna – nie będą one rosnąć pozbawione promieni słonecznych. Jeśli w ogóle będziemy chcieli mieć w ogródku chociażby kwiaty, musimy wybrać takie gatunki, które nie potrzebują dużej ilości światła. Nieco lepiej sprawy wyglądają, jeśli nasłonecznienie w ogrodzie jest chociażby przez część dnia.

Wówczas jest szansa, że przydomowa uprawa zakończy się sukcesem. Słońce jest szczególnie pożądane dla roślin jadalnych, ponieważ przyspiesza ich dojrzewanie. Owoce są wówczas smaczniejsze i pełne aromatu.