Sadzenie roślin cebulowych

koszenie trawy kiedy

Rośliny cebulowe rozkwitają wczesną wiosną, rosną intensywnie przez około trzy miesiące i później przechodzą w stan spoczynku. Dobrze więc wybrać im miejsce, w którym ich brak nie będzie później raził, bądź posadzić je w towarzystwie późno rozwijających się bylin. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione bądź lekko zacienione.

Rośliny cebulowe, które zimują w gruncie, sadzimy jesienią, zwykle we wrześniu bądź pierwszej połowie października. Wyjątek stanowią narcyzy i szachownice, które lepiej posadzić pod koniec sierpnia. Cebulki powinny być zdrowe, bez plam czy pleśni, nie mogą być uszkodzone.

Przed posadzeniem dobrze jest moczyć je przez pół godziny w środku grzybobójczym, zwłaszcza jeśli cebulki zostały wcześniej wykopane z ogródka. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Na trzy tygodnie przed posadzeniem cebul przekopujemy ziemię, usuwamy chwasty i dodajemy kompost lub nawóz wieloskładnikowy.

Zasadą jest, że cebule i bulwy sadzimy na głębokości, która równa się ich trzem długościom. Przy lekkich glebach sadzimy je nieco głębiej, wsypując na dno nieco kompostu, a przy cięższych warto zadbać o drenaż w postaci warstwy piasku.