Samobadanie – łatwe i skuteczne

sport.wspolczesnamedycyna.com.pl

Temat samobadania piersi jest jednym z ważniejszych w kontekście skutecznej profilaktyki. Powinna się ona odbywać na różnych polach, ale w pierwszej kolejności warto odwołać się do tej formy, która jest najbardziej dostępna i najłatwiejsza. Samodzielne badanie piersi nie jest inwazyjne ani krępujące.

Nie wymaga od kobiety wyjścia do lekarza ani korzystania z jakichkolwiek akcesoriów. Można wykonywać je podczas porannej toalety lub po kąpieli. Choć nie jest to badanie idealne, to prawidłowo wykonane może być podstawą do dalszych działań.

Postępując zgodnie z instrukcjami, kobieta jest w stanie we własnym zakresie wykryć niepokojące zmiany w piersiach. Mają one z reguły postać guzków oraz zgrubień. Jeśli takowe są wyczuwalne, nie należy pod żadnym pozorem wpadać w panikę, bo to jeszcze nic nie znaczy.

Informuje nas jedynie, że konieczna będzie wizyta u lekarza, który zweryfikuje te symptomy. Często okazuje się, że są to zmiany całkowicie niegroźne, które ustępują samoczynnie po pewnym czasie. Jeśli chodzi o raka piersi, to należy dmuchać na zimne.

Bywa że kobieta nie przeprowadzi samobadania właściwie i będzie miała mylne poczucie, że coś pod palcami wyczuła. To jednak zmobilizuje ją do umówienia się na wizytę u specjalisty, więc badanie i tak spełniło w tym momencie ważną funkcję. Czasami zdrowy strach o siebie może być motorem do działań, które w sposób jednoznaczny podniosą komfort i pozwolą lepiej zadbać o swój stan zdrowia.

Oby każda z pań tak do tego podchodziła, bo wpłynie to pozytywnie na profilaktykę raka piersi.