Zapalenie opon mózgowych

www.knokonferencje.pl https://www.formeds.com.pl/faq/97/Kwas-foliowy

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to bardzo groźna choroba, która niestety wciąż występuje jeszcze zbyt często. Większość zachorowań wiąże się z powikłaniami nieleczonych bądź źle przeleczonych dolegliwości, uznanych za błahe – zapalenia zatok czy ucha. Należy ono do schorzeń zakaźnych, wymagających hospitalizacji oraz zgłoszenia w stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Choroba najczęściej obejmuje oponę miękką oraz podpajęczynówkową, jak również przestrzeń podpajęczynówkowej. Zdarzają się jednak przypadki, że infekcja dotknie także mózgu, wówczas też mówi się o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu. Zapalenie opon mózgowych powstaje na skutek dotarcia z krwią drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Do przedostania się drobnoustrojów może też dojść w wyniku urazu czaszki albo pogłębionego stanu zapalnego ucha bądź zatok. Choroba ma kilka typów, w tym bakteryjny i wirusowy. Typ bakteryjny należy do cięższych odmian tego zapalenia, bardzo często występuje też wersja ropna.

Najczęściej do bakteryjnego może dojść w dużym skupisku ludzi, na przykład w akademiku czy dyskotece. Skłonności do zapadania na zapalenie opon mózgowych mają także osoby z problemami alkoholowymi.