Zaproszenia na bezpłatne badania

www.galeriaprzydasie.org https://kupmeble.pl/biurka-nowoczesne http://uczulenia.com.pl

Jednym z elementów profilaktyki raka piersi, który zasługuje na szczególne uznanie, są darmowe badania mammografem. Obecnie są one przeprowadzane w całej Polsce w ramach lokalnych lub ogólnopolskich programów zapobiegania rakowi piersi. Kobiety po czterdziestce otrzymują pocztą zaproszenia do udziału w takich badaniach.

Czasami na tym samym terenie funkcjonują różne programy, więc możliwe jest, że panie otrzymają list z rekomendacją kilka razy. Wystarczy jednak, aby mammografii poddać się raz do roku. Badania, o których mowa, są finansowane z budżetów samorządowych, budżetu centralnego lub ze środków unijnych.

Wszystko zależy od specyfiki i charakteru konkretnego programu. Cel jest zawsze ten sam – zwiększenie wykrywalności i wyleczalności raka piersi. Mammografia pozwala zawczasu stwierdzić, czy w obrębie biustu nie zaczynają się kształtować niepokojące zmiany.

Obraz uzyskany tą drogą niczego jednak nie przesądza, stanowi jedynie istotny sygnał, aby bliżej przyjrzeć się konkretnej pacjentce. Jedną z form badania mammograficznego są te wykonywane w tak zwanych mammobusach. To mobilne punkty badań, które podróżują po Polsce i odwiedzają przede wszystkim małe miasteczka oraz wsie.

W tych ośrodkach nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia badania z racji braku sprzętu. Oprócz tego świadomość pacjentek na głębokiej prowincji nadal bywa niezadowalająca. Brak dostatecznej wiedzy sprawia, że kobiety te unikają badań, obawiają się ich i trzeba wyjść do nich z konkretną inicjatywą.

Mammobusy są na to sposobem.